ZSTiO Meritum w Siemianowicach Śląskich

Dodano: 2017-05-09 21:49:55

news_335

Misja numer 3 w Meritum

Tradycyjnie już z lekką dozą niepokoju i ekscytacji oczekiwaliśmy ogłoszenia motywu przewodniego misji nr 3. Kiedy jednak stało się jasne, co tym razem powinniśmy zrobić, równie tradycyjnie odbyła się burza mózgów – co robimy i w porozumieniu z kim?

W grę wchodziła między innymi współpraca z ZHP czy działania na rzecz fundacji Jerzy dla jeży. Ostatecznie jednak w duchu demokracji zdecydowaliśmy się na działania z Fundacją Park Śląski. Prezes Fundacji p. Anna Poraj przyjęła naszą propozycję współpracy z entuzjazmem, tym bardziej, że nasza oferta pokryła się z planami Fundacji. I tak oto klamka zapadła: Dzień Ziemi – to nasze zadanie. Reszta potoczyła się błyskawicznie.
Po fazie planowania i odpraw organizacyjnych, 19 maja 2017 roku na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie odbył się Dzień Ziemi, adresowany do dzieci i  młodzieży śląskich szkół i placówek.

Do naszych zadań należało dbanie o bezpieczeństwo na alejkach wokół miejsca akcji, obsługa szatni i pomoc w punkcie  cateringowym. Ania i Jessica prowadziły punkt edukacyjny, Ala i Wiktoria zapraszały młodszych do zabaw i animacji. Ponadto sadziliśmy drzewa, pod czujnym okiem pani ornitolog wieszaliśmy budki lęgowe dla ptaków, koordynowaliśmy grabienie liści i  zbieranie śmieci.

Bilans:  ponad 400 młodszych i starszych miłośników przyrody pojawiło się w Parku Śląskim, aby świętować Dzień Ziemi! Posadziliśmy 400 drzewek, nazbieraliśmy 400 worków śmieci, wygrabiliśmy liście, porozwieszaliśmy budki lęgowe i pozakładaliśmy domki dla trzmieli.

Naszą imprezę wykorzystaliśmy dodatkowo do przedstawienia wolontariuszy w ramach jednego z  wyzwań. Przeprowadziliśmy wywiady z Prezes Fundacji Park Śląski p. Anną Poraj, która opowiedziała nam o wolontariacie i o tym, czym zajmuje się Fundacja, którą zarządza oraz wolontariuszką seniorką p. Małgorztą Sporniak, która opowiedziała o

https://web.facebook.com/events/1805748476353368/?active_tab=discussion

Galerię zdjęć z akcji podziwiać można tutaj:
https://web.facebook.com/pg/fundacjaparkslaski/photos/?tab=album&album_id=1318282541581314

https://web.facebook.com/pg/fundacjaparkslaski/photos/?tab=album&album_id=1318350124907889

Dodatkowo o Fundacji Park Śląski Zosia i Martyna opowiadały w naszym imieniu na SnapChacie.

Aby misyjna akcja nie odeszła w zapomnienie, jedną z sadzonek zabraliśmy do szkoły, gdzie na pamiątkę akcji zasadziliśmy ją w szkolnym ogrodzie. Liczymy, że drzewko pięknie szumieć będzie przyszłym pokoleniom