O projekcie

gra, organizator, poprzednie edycje

Monochrom: Objawy monochromozy: ospałość, apatia, agresja, stany depresyjne.

Polichrom: do jego syntezy i pomnażania doprowadzamy, działając wspólnie na rzecz innych.


Polichrom to gra dla szkolnych klubów wolontariatu z województwa śląskiego. Jej celem jest popularyzacja wolontariatu wśród młodzieży szkolnej. W projekt w ciągu 21 miesięcy zaangażowało się ponad 2000 wolontariuszy z ok. 50 szkół z całego województwa. Szkolne kluby wolontariatu zorganizowały 250 akcji takich jak koncerty charytatywne, pikniki integracyjne, malowanie murali.


Organizatorem jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach.


Pierwsza edycja rozpoczęła się w grudniu 2014 roku i trwała do czerwca 2015. Druga zaczęła się w październiku 2015, a wielki finał odbył się 25 kwietnia 2016. Trzecia odbyła się w miesiącach listopad 2016 - czerwiec 2017.


O co chodzi w grze? Uczestnicy realizowali 3 duże misje, wiele mniejszych wyzwań oraz szybkich zadań – tzw. tasków. Wszystkie był w jakiś sposób powiązane z wolontariatem.

 

Realizując misje, uczniowie organizowali akcje wolontariackie takie jak: koncerty charytatywne, pikniki integracyjne czy zamalowywanie rasistowskich haseł na murach. W ramach wyzwań m.in. nagrywali krótkie filmiki, szukali w swojej okolicy aktywnych seniorów, zachęcali do wolontariatu chłopaków.

 

Szkolne kluby wolontariatu za realizację misji, wyzwań i tasków otrzymywały punkty. Ranking drużyn był dla wolontariuszy dodatkową motywacją do działania. Wszystkie podstawowe informacje o grze, w tym zasady, fabuła, misje i wyzwania czy ranking drużyn znajdowały się na stronie www.polichrom.pl.

 

Akcje organizowane przez uczniów znajdowały też odzwierciedlenie w wirtualnym świecie gry. W skrócie: uczestnicy poprzez wolontariat wytwarzają życiodajny pierwiastek – Polichrom. Jest on swego rodzaju antidotum dla Monochromu – toksycznego pierwiastka, który zagraża naszej cywilizacji.


Polichrom to jeden z pierwszych w naszym kraju przykładów wykorzystania grywalizacji w wolontariacie.


Więcej: zobacz krótki filmik podsumowujący trzy edycje Polichromu oraz case Polichromu na stronie www.dobrastronainternetu.pl 


Trzecia edycja gry byłą współfinansowana w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.. Patronat honorowy nad grą objął Marszałek Województwa Śląskiego. Patroni medialni: radio ESKA, portal InfoKatowice.


POPRZEDNIE EDYCJE


ORGANIZATOR

Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach jest stowarzyszeniem działającym non profit. Naszym celem jest rozwój wolontariatu w województwie śląskim: coraz większa liczba i zaangażowanie wolontariuszy, a także jak najlepsze przygotowane organizacji i instytucji do współpracy z wolontariuszami. RCW w Katowicach prowadzi biuro pośrednictwa wolontariatu, szkolenia dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, wspiera wolontariat i aktywność obywatelską w szkołach,  promuje wolontariat, organizuje regionalną edycję konkursu na wolontariusza roku „Barwy Wolontariatu” oraz coroczną Śląską Galę Wolontariatu.


Więcej o organizatorze